Maaşım Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Maaşım Yok Kredi Çekebilir Miyim? Yeni müşteriler edinmek ve bolca kredi vermek konusunda, tüm bankalar yarış halindedir. Yılın belli dönemlerinde değişik avantajlı kredi paketleri hazırlanarak, banka bünyesine daha fazla müşteri kazandırmak istenir. Ancak banka kredilerinden faydalanmak için birçok şartın yerine getirilmesi gerekir.

Özellikle konut kredisi ve otomobil kredisi gibi, uzun vade ve yüksek limit ile çekilen kredilerde, her banka oldukça titiz incelemeler yapar. Kredi başvurusu yapan şahsın, kredi notu burada önemlidir. Ayrıca maaş bordrosu banka tarafından istenir. Burada amaç, borcunuza sadık olduğunuzu bilmek, ödeyebilecek gücünüz olduğunu görmektir.

Maaşım Yok Kredi Çekebilir Miyim?

  • Son 6 aya kadar yatırılan sigorta primleri araştırılır; şayet son altı ay içinde hiç sigorta pirimi yatırılmamışsa, bankadan kredi çekmek oldukça zordur. Fakat işten yeni çıkan ve düzenli maaşı bulunmayan ama kredi kullanıp yeni bir iş kurmak isteyen bireyler için birçok banka kredi verebilmektedir.
  • Kredi başvurusu yapan şahsın kredi notu önemlidir; daha önce pek çok kez banka kredisi kullanan ve her defasında düzenli şekilde ödeme yapan, diğer ödemelerinde titiz davranan bireylerin, maaşı bulunmasa dahi kredi çekmek için daha avantajlı olduğu bilinmektedir.
  • Maaşı bulunmayanların kredi başvurusunda, üzerinize kayıtlı mal varlığı incelenir; kira gibi gelir sağlayan gayrimenkuller hatta arsa ve otomobil, bankaların kredi vermesi için avantaj sağlar. Ödemelerde tutarsızlık yaşandığında, banka icra yolu ile borcu tahsil edebilir.
  • Gelir durumu iyi ve sicili temiz bir kefil sayesinde kredi çekmek mümkündür; limiti yüksek tüm krediler için, kefil kullanmak gerekir. Özellikle maaşı bulunmayan şahısların, kredi sicili temiz ve maaşı düzenli bir kefil bulması, kredi başvurusunda olumlu sonuç alma şansı yaratır.
  • Ev kadınlarına kredi veren bankalar, eşin maaş bordosunu kullanır; yani bir anlamda eşi kefil olarak kabul eder. Ödemeler aksadığı anda, eşin maaşına haciz uygulanır. Yani her halükarda, maaşı bulunmayan şahısların kredi kullanması için bankaya geliri bulunan bir kefil göstermek gerekir. Aksi durumda kredi başvurusu kabul edilmez.
Maaşım Yok Kredi Çekebilir Miyim?
Maaşım Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Özetle bankanın size verdiğini parayı alacağına ve geri ödemelerde aksama olmayacağına ikna olması ve yeterli teminatı alması yada görmesi gerekir. Bundan 2 yıl önce bir gün dahi SGK kaydı olması yeterliydi ancak bankala artık SGK kaydını kendileri sorgulayabilmek te ve en az 6 ay pirim yatırılması ve buna esas gelir belgesi istemektedirler. Yine kendi işini yapanlar için ise vergi beyannamesi istemektedirler.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.