Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar hangileridir? İstatistiklere göre kredi kartı kullanım oranları her geçen yıl artarak ilerlemektedir. Bankalar arası kart merkezi (BKM) verilerine bakıldığında Türkiye’de 2016 yılı Ağustos ayı itibari ile 57.809.641 kredi kartı kullanıcısı görülmektedir.

Kredi kartlarında gerek nakit taşıma riskinin olmayışı, Gerekse ödeme gücü olmayan kişilere taksit imkanı sağladığından hemen herkesin kullandığı bir ödeme aracı haline gelmiştir. Fakat bir çok bankanın kredi kartları için uygulamış olduğu kart aidatlarının artması müşteri şikayetlerine yol açtığından Tüketici mahkemelerine açılan davalar sonucunda Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin kararına göre kredi kartı yıllık ücretlerinin geriye dönük alınabileceğini ve zaman aşımının da 10 yıl olarak belirlendiği açıklanmıştır.

Yani sizden alınan kredi kartı aidatının alındığı tarih itibari ile 10 yıl içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak kredi kartı başvurusu yaparken imzaladığınız kredi kartı sözleşmesinde aidat ücretleri açıkça belirtildiğinden kart aidatının iadesi bankadan bankaya göre değişmektedir. Kimi bankalar müşteri memnuniyeti adına kredi kart aidatını iade ederken kimisi etmemektedir. Bu durumda tüketici şikayetlerini azaltmak adına bankalar müşterilerine kredi kartı aidatı almadıkları kartlar sunmaktadırlar.

Tüketici Yasası’ndaki değişiklikten sonra, Bankalar  aidatsız kredi kartlarını sunmaya başladı. Hatta bazı bankalar aidatı olmayan kredi kartlarına da puan vererek taksitli alışveriş yapma gibi özelliklerini de eklemiştir.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar
Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Akbank Axess Free Kredi Kartı

Akbank Free kartla kart aidatı olmadan taksit imkanı sağlıyor, Aynı zamanda chip para fırsatı ve SMS para gibi nakit çözümleri için de kolaylıklar sağlıyor. Akbank Free kart ile eğer ekstra kampanyalara katılmak isterseniz sms atabilirsiniz. Bunun için ayrı ücretlendirme yapılıyor.

Garanti Bonus Flexi Kredi Kartı

Garanti Bankası Flexi kart ile hem kart aidatı ücreti almıyor hem de taksit özelliği sunuyor. Ancak kişiye özel uygulamalar var. Harcamalarınıza göre puan, ekstra kampanyalar gibi özelliklere sahip olabilirsiniz. Garanti’nin anlaşmalı olduğu üye işyerlerinden ise ekstra puanlar kazanabilirsiniz. Kişiye özel kampanya katılımları yapabilirsiniz. Harcama sözü ya da size özel kampanyalara katılmak için SMS ile talep gönderebilirsiniz. Bunun için ücret istenebilir.

HSBC Konsept

HSBC Konsept kredi kartının da kart aidatı ücreti bulunmuyor. Bu kartta aynı zamanda Advantage Nakit Puan kazanabilir yada alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz. HSBC Concept ile yıllık kart aidatı ödemeden taksitlendirme ve Advantage Nakit Puan kazanabilirsiniz. Artı taksit gibi Advantage Nakit Puan kampanyalarından faydalanmak isterseniz, seçtiğiniz kampanya için belirlenmiş ücreti ödersiniz.

Finansbank Fix Card

Finansbank Fix Card ile kredi kartı aidatından kurtuluyorsunuz. Bu kartın da taksit ve puan özelliği bulunuyor. Bu kart ile harcama sözü verenlere ekstra hediye puanlar da veriliyor. Kart aidatı ücreti yok ancak 15 TL’lik kart basım ücreti alınıyor. Bu kart aynı zamanda hem kredi kartı hem de para kart özelliği de sunuyor.

ING Pegasus Plus Kart

Sık sık uçuyorsunuz ve kredi kartınıza hem aidat ödemeyip hem de uçuş puanı kazanmak istiyorsanız ING Pegasus Plus Kart’ın avantajlarına göz atabilirsiniz. Kart ile yapılan tüm mal ve hizmet alımlarından %1, Pegasus ile yapılan uçuşlarda %2 uçuş puanı kazandırıyor. Bu kart aynı zamanda bonus kart özelliğine sahip olup taksit özelliği de sağlıyor.

İş Bankası Maximum Aidatsız Kart

İş Bankası Maximum Aidatsız Kredi kartı ile üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlerden puan kazanıp taksit imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz. Ancak üye işyerleri dışında puan, ilave taksit, indirim kampanyaları, müzekart özelliği, Atatürk ve Esenboğa Havalimanı otopark ve vale indirimi gibi özelliklerden faydalanamıyorsunuz.

Vakıfbank Aidatsız Tercih Kart

Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank’ta müşterilerine aidat ücreti almadığı kredi kartları sunmaktadır. Tercih kartta puan kazanma özelliği olmadığından, İlçelere özel Üsküdar ve Şişli kartlarında puan kazanma ve taksitlendirme imkanı bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Ziraat Kart

Ziraat Bankası’nın, kart aidat ücreti ödemeden kullanabileceğiniz Ziraat Kart’ı ile tek seferde alışveriş yapabilir ve nakit avans çekebilirsiniz. Ziraat Kart ile nakit ihtiyaçlarınızı Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerinden veya İnternet Şubesi’nden karşılayabilirsiniz.

Odeabank / Bank’O Card

Bank’O Card ile peşin alışverişlerde para yerine kart kullanmayı tercih eden ve internette güvenli alışveriş yapmak isteyenlere özel karttır. Nakit ihtiyaçlarınıza nakit avans uygulaması ile taksitli avans ürünleriylede ayrılacılıklı alışveriş yapma imkanı sağlar. Taksit erteleme özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Katılım Bankaları Kredi Kartı Aidatı Alıyor mu?

Katılım bankaları mevduat bankalarına nazaran bankacılık hizmetleri ile ilgili hesap işletim ücretleri, kredi kartı aidatları gibi ücretleri almamaktadırlar.

Katılım Bankaları Nelerdir?

  • Albaraka Türk (Özel)
  • Türkiye Finans (Özel)
  • Kuveyttürk (Özel)
  • Vakıf Katılım (Kamu)
  • Ziraat Katılım (Kamu)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.