Goji Berry, Kurt Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Goji Berry, Kurt Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye’de son yıllarda adı sıkça anılmaya başlayan goji berry, kurt üzümü, goji çileği, goji meyvesi gibi değişik adlarla anılmakta. 1700 yıldır Tibet’te yetiştirilen bu meyvenin görüntüsü çalıyı andırmaktadır. Boyu 1 metre ile 3 metre arasında değişmektedir. Goji adlı bu çalıyı andıran bitkinin üzerinde yumuşak meyveler vardır. Çok tatlı ve sulu bir meyvedir. Türkiye’de yetişen kiraza tat olarak benzemektedir. Hem lezzetli hem de şifa kaynağı olan ender bitkilerden biridir. Biraz da, Tibet’te uzun yıllar hastalıklarla mücadelede kullanılmış goji çileğinin saymakla bitmeyen faydalarına değinelim.

Goji Berry

Nasıl zayıflarım diye kara kara düşünenlerin denemesi gereken bir meyvedir goji çileği. Aşağıda bunu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Öncelikle belirtelim ki goji berry çok önemli vitamin ve mineralleri içinde bulundurur. Yapılan araştırmalara göre içerisinde kalsiyum, demir, çinko, fosfat, selenyum, bakır, germenyum bulunmakla birlikte portakalda bulunan C vitamininden 500 kat fazla C vitamini B2, B1, B6 ve E vitaminini de barındırdığı ortaya çıktı. Bunlarla birlikte bünyesinde 18 aminoasit bulundurur.

Goji Berry Faydaları

 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Hafızayı geliştirir, unutkanlığı önler.
 • Karaciğere çok faydalıdır.
 • Doğal yağ yakıcıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sedef hastalığına, alerjiye iyi gelir. Ciltteki yaraların ve izlerinin kapanmasını sağlar.
 • Görme bozukluğunu azaltır.
 • Damar yağlanmasını engeller.
 • Radyasyon ve kemoterapinin yan etkilerini azaltır.
 • Kansızlığı önler, kan yapar.
 • Kısırlığı önler. Erkeklerde psikolojik sertleşme ve sperm sayısı sorununu iyileştirir.
 • Halsizlik ve yorgunluğun baş düşmanıdır.

Goji Berry Zayıflatır mı?

Goji Berry, Kurt Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir?
Goji Berry, Kurt Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kurt üzümü yukarıda saydığımız faydaları için bile tüketilir fakat tüm bunların yanısıra zayıflamak isteyenlerin merak ettiği bir konu var o da ”goji çileği ile nasıl zayıflarım?” Hiç kaygılanmayın goji çileği elbette zayıflatıyor.

Şunu belirtelim ki; Goji çileğinin kurutulmuşu 10 gram 32 kaloridir. Bunun yaklaşık 7 gramı karbonhidrat bir buçuk gramı ise proteindir. Yaş yani taze goji berry ise 10 gram 39 kaloridir. Bu yüksek kalori sizi korkutmasın çünkü goji çileği çok faydalı ve aynı zamanda sizi zayıflatacak olan meyvedir. İçinde barındırdığı polisakkarit ve antioksidan oranı epey yüksektir.

Goji Berry İle Nasıl Zayıflarım?

Zayıflamayı kafasına koyanların imdadına goji berry yetişiyor diyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucu goji berry tüketerek zayıflayan pek çok insan bulunmakta. Çünkü bu meyve sindirim sisteminizi harekete geçiriyor bundan dolayı doğal yağ yakıcı olarakta bilinmektedir. Goji berry sindirim sisteminizi düzenlerken siz de bu meyvenin tadı dolayısıyla tüketmekten imtina etmeyeceksiniz. Pek çok insan zayıflamak uğruna tatsız tutsuz ya da çok kötü tadı olan kürleri vs. denemiştir kurt üzümü meyvesi tatlı ve sulu olmasıyla zevkle yiyebileceğiniz bir meyvedir.

Goji Berry Zayıflamak için Nasıl Kullanılır?

Goji berry ile zayıflamaya karar verdiyseniz eğer diğer merak ettiğiniz konu ise goji berryi nasıl tüketeceğinizdir. Bunun cevabı çok basit. Goji çileğini zayıflamak isteyen ya da istemeyen herkes istediği şekilde tüketebilir. Meyve ya da bitkisel çay olarak tüketebilirsiniz. Taze veya kurutulmuş hiç fark etmez. Uzmanlar meyve olarak tüketilmesini önermektedir.

Goji Berry Meyvesini Nereden, Ne Kadara Alabilirim?

Goji çileğini bulunduğunuz yerin aktarlarından veya internetten online sipariş vererek alabilirsiniz. Goji berrynin fiyatı: 1 kilosu 25 ile 50 tl arasında değişmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.